
| Gigabyte GSmart i120 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106.6 x 53.2 x 19.8 mm (4.20 x 2.09 x 0.78 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition(AKU3.3) |
| CPU | Intel PXA272 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, WMA, AMR, MID ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Analog TV tuner (NTSC/PAL/Secam) Pocket Office MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Wise Talk Smart Input Audio Mixer ZIP Tool Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920/1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 125 h |
| Talk time | Up to 3.5 h |
| Misc | |
| Colors | Silver-black |
| Price | About 320 EUR |