
| Gigabyte GSmart G1362 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 only |
| HSDPA 850 / 2100 - SIM 1 only | |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132.5 x 67.7 x 11 mm (5.22 x 2.67 x 0.43 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~228 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP3/AAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1550 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Gray, White |
| Price | About 210 EUR |