
| Gigabyte GSmart G1355 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 only |
| HSDPA 850 / 2100 - SIM 1 only | |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 129.8 x 69.8 x 11.5 mm (5.11 x 2.75 x 0.45 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227T Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP3/AAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 115 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| Price | About 190 EUR |