
| Gigabyte GSmart G1315 Skate - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.5 x 61.3 x 13.3 mm (4.47 x 2.41 x 0.52 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Organizer Office document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1260 mAh battery |
| Stand-by | Up to 115 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, white |