
| Gigabyte GSmart G1305 Boston - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, April. Released 2010, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 56.8 x 12.4 mm (4.57 x 2.24 x 0.49 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 1.6 (Donut) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1230 mAh battery |
| Stand-by | Up to 410 h |
| Talk time | Up to 7 h 10 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 110 EUR |