
| Gigabyte GSmart Essence - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, October. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134 x 67 x 8.8 mm (5.28 x 2.64 x 0.35 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 70 EUR |