
| Gigabyte GSmart 2005 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 53.5 x 24 mm (4.29 x 2.11 x 0.94 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition(AKU2) |
| CPU | Intel PXA272 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64MB RAM, 64MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2.1 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, WMA, AMR, MID ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0 |
| TV-receiver: NTSC/PAL 3D maps Voice navigation system MP3/MP4 player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 840 mAh battery |
| Stand-by | Up to 110 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Stand-by | |
| Talk time | |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 170 EUR |