
| Gigabyte GSmart - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | Not officially announced yet |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 54 x 13.4 mm (4.06 x 2.13 x 0.53 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Trackball | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 1.6 (Donut) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| Dedicated search key MP3/eAAC+/WAV/WMA9 player MP4/H.264/WMV9 player Photo editor Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |