
| Gigabyte g-Cam - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 46 x 24.1 mm (4.13 x 1.81 x 0.95 in) |
| Weight | 113g (3.99 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~26.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| - Dual display (half and full-screen) | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | xenon flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MIDI, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Personal Yellow Page Text to speech Tv-out PC Sync PictBridge photo plug-and-print Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |