
| Garmin-Asus nuvifone M10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - US version | |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 - US version | |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, January. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5.3 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 480p@24fps |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/eAAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Pocket Office Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 310 EUR |