
| Fujitsu Siemens T810 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 64 x 21 mm (4.96 x 2.52 x 0.83 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 18.6 cm2 (~23.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 240 pixels, 1:1 ratio (~141 ppi density) |
| 5-way navigation key | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 Phone Edition |
| CPU | Intel PXA272 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SD |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| No | |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, SiRF GCS3F receiver |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (PocketIE) |
| Pocket Office MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |