
| Eten P700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 131 x 78 x 21 mm (5.16 x 3.07 x 0.83 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~37.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 2003 PocketPC |
| CPU | Intel PXA255 400 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SD/SDIO |
| Internal | 64MB 64MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (PocketIE) |
| Pocket Office Windows MPlayer 9 Organizer Predictive text input Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1440 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | |