
| Eten M600+ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.7 x 60.7 x 22 mm (4.40 x 2.39 x 0.87 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~35.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| CPU | Samsung S3C 2440 400 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SD/SDIO |
| Internal | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (PocketIE) |
| Pocket Office eBook Reader MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1440 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |
| Price | About 320 EUR |