
| Eten glofiish X500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2006, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 59.5 x 15.5 mm (4.45 x 2.34 x 0.61 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~36.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| CPU | Samsung S3C2440 400 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, SiRF Star III chipset |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (PocketIE) |
| Pocket Office eBook Reader Windows MPlayer 10 Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 290 EUR |