
| Eten glofiish V900 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, June. Released 2008, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 60.5 x 17 mm (4.17 x 2.38 x 0.67 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung 667 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, SiRF Star III chipset |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (PocketIE) |
| DVB-H/DVB-T/T-DMB/DAB TV broadcast receiver MP3/WMA/WAV/eAAC+ player MP4/H.263/WMV player Pocket Office Organizer TV-out Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 590 EUR |