
| Ericsson T10s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 1999 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 49 x 24 mm (4.13 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 101 x 33 pixels, 3 x 12 chars |
| Fixed icons | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 99 |
| Call records | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | No |
| Languages | 24 |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Removable NiMH 750 mAh battery |
| Stand-by | 100 h |
| Talk time | 4 h |
| Misc | |
| Colors | 5 |