
| Energizer Ultimate U710S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, February 17 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 180.3 x 86.8 x 9.2 mm (7.10 x 3.42 x 0.36 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.12 inches, 127.8 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~350 ppi density) |
| Protection | AGC glass |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, PDAF VGA |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Gray |