
| Energizer Ultimate U6G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, December |
| Status | Available. Released 2025, March |
| Body | |
| Dimensions | 167.2 x 77.2 x 9 mm (6.58 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.75 inches, 109.1 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1620 pixels (~263 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 50 MP, (wide), AF 2 MP VGA |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 140 EUR |