
| Energizer Ultimate U650S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 162.5 x 76.5 x 8.2 mm (6.40 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 107.2 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~253 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Black |