
| Energizer Ultimate U608s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, June |
| Status | Available. Released 2022, July |
| Body | |
| Dimensions | 155.4 x 73.3 x 9.8 mm (6.12 x 2.89 x 0.39 in) |
| Weight | 156.8 g (5.54 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | LCD |
| Size | 6.08 inches, 92.3 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~277 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 90 EUR |