
| Energizer U683S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, January |
| Status | Available. Released 2024, February |
| Body | |
| Dimensions | 172.8 x 78.5 x 9.7 mm (6.80 x 3.09 x 0.38 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 13 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6762CB |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 8 MP, (wide), AF 0.08 MP, (macro) 0.3 MP, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4900 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold, Pink |
| Price | About 80 EUR |