
| Energizer U680S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, June 29 |
| Status | Available. Released 2021, Q3 |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 13 MP, AF 2 MP VGA |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7000 mAh |
| Misc | |
| Colors | Green, Black |
| Price | About 120 EUR |