
| Energizer Power Max P8100S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat13 600/50 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| Launch | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | Foldable IPS LCD |
| Size | 8.1 inches, 203.2 cm2 |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~316 ppi density) |
| Cover display: 6 inches, 1080 x 2160 pixels | |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 12 MP |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 10000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| Misc | |
| Colors | Dark red |
| Price | About 900 EUR |