
| Energizer Power Max P20 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2018, May. Released 2018, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136.5 x 55 x 17.5 mm (5.37 x 2.17 x 0.69 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Spreadtrum SC6531E |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB (Reverse charging out) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh battery |
| Charging | 10W wired Reverse wired |
| Stand-by | Up to 750 h (3G) |
| Talk time | Up to 40 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.61 W/kg (head) 0.89 W/kg (body) |
| Price | About 40 EUR |