
| Energizer Power Max P16K Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, PDAF 13 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps |
| Selfie camera | |
| Dual | 13 MP 5 MP, depth sensor |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | To be confirmed |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 16,000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, PD2.0 |
| Misc | |
| Colors | Black |