
| Energizer Hardcase H620S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, December |
| Status | Available. Released 2021, February 09 |
| Body | |
| Dimensions | 163 x 78.2 x 12 mm (6.42 x 3.08 x 0.47 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.2m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.2 inches, 99.2 cm2 (~77.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~260 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 48 MP, PDAF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 300 EUR |