
| Energizer Hardcase H591S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 164.2 x 79.4 x 12.2 mm (6.46 x 3.13 x 0.48 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 5.99 inches, 98.9 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, AF 0.3 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Dual | 8 MP VGA, depth sensor |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5800 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Black |