
| Energizer Hardcase H240S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, January. Released 2018, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132 x 56 x 18.5 mm (5.20 x 2.20 x 0.73 in) |
| Weight | 256 g (9.03 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~24.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 230 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.61 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
| Price | About 120 EUR |