
| Energizer Hardcase H10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2019, April. Released 2019, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 49 x 15 mm (4.29 x 1.93 x 0.59 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6261A |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 30 EUR |