
| Energizer Hard Case P28K - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, February 25 |
| Status | Available. Released 2024, October |
| Body | |
| Dimensions | 178.1 x 84 x 27.8 mm (7.01 x 3.31 x 1.09 in) |
| Weight | 570 g (1.26 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.2m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~73.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 64 MP, (wide), PDAF 20 MP 2 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 28000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 250 EUR |