
| Energizer Energy E241s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, February. Released 2019, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125.3 x 54 x 14.5 mm (4.93 x 2.13 x 0.57 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~26.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| OS | KaiOS 2.5.1, up to 2.5.3 |
| Chipset | Spreadtrum SC9820E |
| CPU | Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Downloadable applications Facebook, Gmail, Whatsapp, etc. | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1900 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, Carbon black, Gray, White, Orange, Bordo Red |