
| Energizer Energy E220 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2019, February. Released 2019, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119 x 59 x 16.5 mm (4.69 x 2.32 x 0.65 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 16M colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Platform | |
| OS | KaiOS 2.5.1 |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, Dark blue |