
| Energizer Energy E12 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2019, April. Released 2019, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 51 x 15 mm (4.61 x 2.01 x 0.59 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| - Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~17.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Spreadtrum SC6531E |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 4MB 4MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 10 EUR |