
| Energizer Energy E11 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2018, July. Released 2018, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 48 x 25.9 mm (4.49 x 1.89 x 1.02 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6261D |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 4MB 4MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 216 h (3G) |
| Talk time | Up to 12.5 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.03 W/kg (head) 1.26 W/kg (body) |
| Price | About 20 EUR |