
| Energizer Energy 500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - EM5EL043 |
| HSDPA 900 / 2100 - EM5EL047 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152.3 x 80.6 x 18.8 mm (6.00 x 3.17 x 0.74 in) |
| Weight | 284 g (10.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.8m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 18 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Gray |