
| Energizer Energy 400 LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, Q3. Released 2017, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134 x 72 x 15 mm (5.28 x 2.83 x 0.59 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | TN TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~47.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 420 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.64 W/kg (head) 1.52 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |