
| Energizer Energy 240 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - EM24043 |
| HSDPA 900 / 2100 - EM24047 | |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125 x 58.5 x 19 mm (4.92 x 2.30 x 0.75 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Music/Video player Organizer Calendar Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1900 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 316 h |
| Talk time | Up to 11 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |