
| Energizer Energy 200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - EM2003 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 121.7 x 55.8 x 19.8 mm (4.79 x 2.20 x 0.78 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~18.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 8MB 8MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Music/Video player Organizer Calendar Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1450 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 241 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |