
| Energizer Energy 100 (2017) - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2017, June. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 129 x 63 x 15 mm (5.08 x 2.48 x 0.59 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | Yes |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.27 W/kg (head) 0.54 W/kg (body) |
| Price | About 50 EUR |