
| Energizer E29 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2023, October |
| Status | Available. Released 2023, November |
| Body | |
| Dimensions | 137.6 x 62.5 x 15.6 mm (5.42 x 2.46 x 0.61 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Unisoc 6531E |
| CPU | Single-core 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1700 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 20 EUR |