
| Energizer E284S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, December |
| Status | Available. Released 2022, Q2 |
| Body | |
| Dimensions | 137.6 x 62.5 x 15.6 mm (5.42 x 2.46 x 0.61 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Unisoc T117 |
| CPU | 1 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB, 64MB RAM |
| eMMC | |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red, Green |
| Price | About 50 EUR |