
| Energizer E282SC - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2021, December |
| Status | Available. Released 2021, December |
| Body | |
| Dimensions | 108.5 x 58 x 18.5 mm (4.27 x 2.28 x 0.73 in) |
| Weight | 101 g (3.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | KaiOS 2.5.3 |
| Chipset | Mediatek MT6731 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver/Diamond, Gold/Diamond, Pink/Diamond |
| Price | About 60 EUR |