
| Energizer E244s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, December |
| Status | Available. Released 2024, February |
| Body | |
| Dimensions | 131.2 x 54 x 12 mm (5.17 x 2.13 x 0.47 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | TN TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Unisoc T107 |
| CPU | Single-core 1 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS |
| Games | |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | 1400 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 20 EUR |