
| Energizer E242s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, April 10 |
| Status | Available. Released 2022, April 10 |
| Body | |
| Dimensions | 130.8 x 53.6 x 13 mm (5.15 x 2.11 x 0.51 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| OS | KaiOS 2.5.3 |
| Chipset | Mediatek MT6739 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | No |
| Downloadable applications Facebook, Gmail, Whatsapp, etc. | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1700 mAh battery, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Pink, Gold, Silver |
| Price | About 40 EUR |