
| Energizer E242s+ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, January |
| Status | Available. Released 2024, January |
| Body | |
| Dimensions | 130.8 x 53.6 x 13 mm (5.15 x 2.11 x 0.51 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| OS | KaiOS 2.X |
| Chipset | Mediatek MT6739 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | No |
| Downloadable applications Facebook, Gmail, Whatsapp, etc. | |
| Battery | |
| Type | 2000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 30 EUR |