
| Energizer E130S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, September |
| Status | Available. Released 2022, September |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 49.2 x 14.8 mm (4.53 x 1.94 x 0.58 in) |
| Weight | 87 g (3.07 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~17.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Unisoc T107 |
| CPU | Single-core 1 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 48MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| VGA | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Price | About 20 EUR |