
| Emporia Talk Premium - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 121 x 57 x 15 mm (4.76 x 2.24 x 0.59 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | FSTN |
| Size | 2.0 inches, 10.3 cm2 (~15.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 64 x 128 pixels, 18:9 ratio (~72 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 entries |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |