
| Emporia Talk Comfort Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114.5 x 56 x 16 mm (4.51 x 2.20 x 0.63 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | FSTN |
| Size | 1.9 inches, 9.3 cm2 (~14.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 64 x 128 pixels, 18:9 ratio (~75 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Infineon PMB7900 (ULC3) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 0.4MB 4MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |