
| Emporia Talk Comfort - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 55 x 15.5 mm (4.49 x 2.17 x 0.61 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | FSTN |
| Size | 1.8 inches, 8.4 cm2 (~13.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 64 x 128 pixels, 18:9 ratio (~80 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 entries |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |