
| Emporia RL1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 50 x 14 mm (4.29 x 1.97 x 0.55 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | OLED |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 8MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |